Aktuality
ZPĚT NA VÝPISZa únavou při menstruaci může být nedostatek železa

Období menstruace je tak jedním z mnoha, kdy je potřeba dostatku železa věnovat zvýšenou pozornost. Jde totiž o stopový prvek, který je pro naše tělo nepostradatelný. Má vliv na krvetvorbu, přispívá k tvorbě červených krvinek a tím se podílí na přenosu kyslíku v těle. Ovlivňuje i řadu dalších metabolických procesů. Jeho nedostatek může způsobovat již zmíněnou únavu a vyčerpání. Mezi další projevy patří například bolesti hlavy, bušení srdce a dušnost, vypadávání vlasů či pobledlá kůže.
Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 3,5 až 5 gramů železa a tento prvek potřebuje přijímat každý den. Ženy ve věku 15 až 50 let potřebují průměrně 15 mg železa denně. Výrazně vyšší nároky na železo má tělo ženy v době těhotenství (přibližně 30 mg denně) a při kojení (cca 20 mg denně).
Důležité však není jen množství železa obsaženého v naší stravě, ale také jeho vstřebatelnost. Nejlépe vstřebatelné je železo v tak zvané dvojmocné podobě, které je obsaženo hlavně v mase. Také rostlinná strava, jako například luštěniny, obsahuje velké množství železa, ačkoliv v hůře vstřebatelné trojmocné formě.
Pokud jde o míru vstřebatelnosti železa v doplňcích stravy, patří k nejvyšším forma tzv. glukonátu železnatého. V této formě je železo obsaženo například ve Floradixu, kde jeho vstřebatelnost podporují i další látky, konkrétně vitamín C a výtažky z ovocných šťáv.
Jak na železo
Vstřebávání železa probíhá lépe, pokud spolu s ním konzumujete i zdroj vitamínu C. Raději se vyhněte pití čaje, kávy nebo mléka ihned po jídle, protože látky v nich obsažné obecně využitelnost železa snižují.