Aktuality

ZPĚT NA VÝPIS
27.7.2016

Pot pod kontrolou

K horkému létu sice patří, ale vítaný obvykle není. Natož v případě, kdy se vyskytuje ve větší míře, která nepolevuje ani s klesajícími teplotami. Řeč je o potu. Jednou z jeho funkcí je regulovat teplotu našeho těla, ale pro nás většinou bývá důležitější regulovat samotný pot. Co můžete vyzkoušet, aby vám nejen léto nekazily obavy z nevzhledných známek potu na oblečení? Třeba bylinky…

Péče zvenku…
Antiperspiranty a deodoranty stále ještě nejsou samozřejmostí, přesto jde asi o nejznámější pomocníky v boji s potem. Působí však pouze v oblastech, kde se aplikují, tedy nejčastěji v podpaží, a tak nemohou zcela řešit problém celkového pocení. I tak jsou, v kombinaci s pravidelnou hygienou, kterou by v létě měla u více se potících lidí představovat sprcha dvakrát denně, pro většinu z nás řešením, jak udržet míru potu na hranici, která je příjemná pro nás i okolí. Pokud víte, že se potíte více, je i pro váš lepší pocit vhodné nosit s sebou, zvlášť v letních parnech, oblečení, do kterého se můžete v průběhu dne převléknout. Ideální jsou v tomto případě svršky s co největším podílem přírodních materiálů.

…ale i zevnitř
Existují totiž byliny, které přispívají k potlačení nadměrného pocení. Tradičním přírodním prostředkem využívaným proti pocení je šalvěj lékařská,  která má v péči o naše zdraví mnohostranné využití. V souvislosti s nadměrným pocením jsou zajímavé například tzv. fytoestrogeny, které šalvěj obsahuje a které přispívají k jeho zmírnění i při stresových situacích.

Seznamte se s yzopem
Příznivý vliv na vyváženou produkci potu má také méně známá bylina, kterou je yzop lékařský ovlivňující pocení přímo přes centrální nervový systém. Jeho řecký  název Hyssopus znamená v překladu Svatá rostlina, možná proto, že se ve středověku pěstoval v klášterních zahradách. Kromě příznivého vlivu na regulaci potu je mu přisuzován posilující účinek na celé tělo. Z této byliny se sbírá nať, a to ve fázi květu. Příznivý vliv yzopu a šalvěje se v případě omezení míry pocení dobře doplňuje, a proto je dobré tyto byliny kombinovat.

„Připravit si můžete například čaj do termosky, a to v poměru 2:1 ve prospěch šalvěje lékařské. Čaj popíjejte během dne po malých doušcích, celkově by se mělo jednat přibližně o 3 až 4 šálky,“ říká Jana Ranušová, odbornice na přírodní léčbu. „Šalvěj a yzop můžete doplnit také o meduňku lékařskou, která přispívá ke zklidnění mysli. V tomto případě je dobrý poměr 2 díly šalvěje a po jednom dílu yzopu a meduňky,“ doplňuje Jana Ranušová.

V případě bylin počítejte s tím, že je jejich účinek spíše pozvolný. V případě, že je konzumujete ve formě čaje, záleží například na způsobu přípravy, ale i na kvalitě bylinek. Pokud nepatříte k milovníkům bylinných čajů, nechcete hlídat správné poměry, teplotu a dobu louhování, nebo zkrátka nemáte čerstvé bylinky k dispozici, nezoufejte. Kombinaci šalvěje a yzopu obsahuje také doplněk stravy Liftea Šalvěj s garantovaným obsahem účinných látek v praktické formě tobolek.

TIP NEJEN NA LÉTO: Vyzrajte na pot šalvějí a yzopem
Šalvěj lékařská je tradiční přírodní prostředek využívaný mimo jiné k potlačení nadměrného nočního i denního pocení. Doplněk stravy Liftea Šalvěj obsahuje kromě této bylinky také výtažek z méně známého yzopu lékařského, s nímž šalvěj tvoří ideální kombinaci. Přípravek je vhodný rovněž při návalech horka v období klimaktéria. Příznivě působí také ke zlepšení zažívání. Doporučená cena doplňku stravy Liftea Šalvěj je 149 Kčza balení obsahující 30 tobolek. K dostání je v lékárnách a drogeriích dm. 

Trápí vás nadměrné pocení? Čtěte dále...

Koupit